Yatak Yarası (Bası Yarası) Nedir?

Yatak Yarası Nedir? / Bası Yarası Nedir?

Her hangi bir nedenle hareket kısıtlığı olan(depresyon, aşırı kilo vb gibi..) kişiler ve hastalarda (komada , felç geçirmiş hastalar, son dönem kanser hastaları)uzun süre yatmaya bağlı oluşan yaralara yatak yarası diğer adı ile basınç yarası diyoruz.

Yatak yaraları iyi bir hasta bakımı ve cilt bakımı ile önlenebilir. Oluşmuş ise profesyonel  yara bakım ile iyileşebilir.

Yatak yaralarını önlemek çok daha kolaydır. Pozisyon verilmesi( hastanın sağ, sol yan eğer yatabiliyorsa yüzükoyun yatırılması) çok önemlidir.

Bol proteinli yeterli ve dengeli beslenmesi hem yara oluşmaması için, hem de açılmış yaraların hızla kapanması için çok önemlidir.

Cilt temizliği ve bakımı özenle yapılmalıdır. Cilt çok kuru olmamalı, ıslak ta kalmamalıdır.

Yatağa bağımlı hasta günde bir defa cilt bütünlüğü ve yatak yarası oluşma riskine karşı değerlendirilmelidir. Kızarıklık başladığı anda mutlaka önlem alınmalıdır. Kızarıklık aşamasında müdahale edilmez ise çok daha ileri yaralar oluşabilir.

Daha fazla bilgi, eğitim ve bakım hizmeti almak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Destek

Hizmetlerimiz konusunda aklınıza takılanlarla ilgili lütfen mesaj yolu ile yada direk bizi arayarak detaylı bilgi alınız.
    ×