Yara Bakımı

Yara Bakımı

Yara Nedir?

Yara, fiziksel veya kimyasal bir etkenin vücut bütünlüğünü bozacak şekilde oluşturduğu her türlü hasaradenir.

Biyolojik, fiziksel ve kimyasal nedenlerle deri yada mukoz membran bütünlüğünün bozulması, tahrip olması, dokuların kesilmesi sonucu, dokuların fizyolojik özelliklerinin geçici veya tamamen kaybolmasına yara adı verilir. Sadece cilt bütünlüğünün bozulması anlamına gelmez; örneğin, künt bir darbeyle ciltte bozukluk gözlenmeyebilir ancak kemik kırığı veya iç organ yırtığı oluşabilir.

Yara çeşitleri nelerdir?

– Akut yaralar

Yaranın anatomik ve işlevsel bütünlüğü zamanında ve düzenli biçimde yeniden

Sağlanıyorsa bu yaralar akut yaralardır

Örneğin: Cerrahi insizyon yaraları

– Kronik yaralar

Zamanında iyileşmeyen, diğer bir deyişle yara inflamasyon ve/veya proliferasyon döneminde takılıyorsa bu tür yaralar kronik yaralardır.

Kronik yaralar

1.Bası yaraları (yatak yaraları gibi),

  1. Diyabetik ayak yaraları.
  2. Venöz ve Arteryal ülserler (bacak yaraları gibi)

Bası yaraları (yatak yaraları)

Basınç(yarası) ülseri; tek başına ya da yırtılmayla basıncın birlikte sebep olduğu, genellikle kemik çıkıntılar üzerinde ortaya çıkan lokalize deri ve / veya deri altı doku hasarıdır. (NPUAP-EPUAP)

Diyabetik ayak

Diyabetik ayakdiyabet hastalığına bağlı olarak ayaklara uzanan sinir ve damarların bozulması; bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu ayaklarda iyileşmeyen açık yaraların, kangrenlerin ve ciddi mikrobik enfeksiyonların ortaya çıkması ile oluşur.

Venöz ülser

Venöz ülser, bacak toplardamarlarındaki yetmezliknedeniyle genellikle ayak bileği çevresi ve bacakta açılan yaradır. Halk arasında varis yarası olarak da bilinmektedir. Bu yaralar genelde çok zor iyileşir ve tekrarlayabilir.

 

 

Destek

Hizmetlerimiz konusunda aklınıza takılanlarla ilgili lütfen mesaj yolu ile yada direk bizi arayarak detaylı bilgi alınız.
    ×