Evde Pansuman Hizmeti

TEDAVİ EKİBİ

Evde pansuman bakımı yara Bakımı genellikle multidisipliner bir yaklaşım gerektirmektedir. Ve bir yara bakımı ekibinin üyeleri şunlar olmalıdır:

  • Hastanın tedavi planını denetleyen primer hekimi
  • Yara bakımı konusunda uzmanlaşmış bir hemşire
  • Hastaya uzun dönemde bakım verecek ve aileye bu konuda doğru bilgileri paylaşacak profesyonel bir hasta bakıcı
  • Hareket kapasitesini arttırmaya yardımcı olan bir fizyoterapist
  • Beslenme ihtiyaçlarını gözlemleyen ve uygun diyeti planlayan diyetisyen
  • Cerrahi işlem gerektiren durumlarda plastik cerrah

BASINCIN AZALTILMASI

Yatak yarası tedavisinde ilk adım yatağa sürekli temas eden bölgedeki baskıyı azaltmaktadır. Stratejiler şunlardır;

Pozisyon Verme: Eğer bir yatak yarası varsa hastaya düzenli olarak doğru pozisyonlar verilmelidir. Eğer hasta tekerlekli sandalye kullanıyorsa 15 dk. bir ağırlığını diğer tarafa vermeli, saatte bir de pozisyonu değiştirilmelidir. Eğer yataya bağımlı bir hasta ise her iki saatte bir pozisyonu değiştirilmelidir.

Hastaya pozisyon verirken hastanın kapasitesi ölçüsünde desteğini isteyin. Hasta bakıcılar hastayı kaldırmak ve pozisyon vermek için ara çarşaf kullanabilirler. Böylelikle sürtünme ve deri harabiyeti azaltılabilir.

Destekleyici Malzemelerin Kullanılması: Uygun pozisyonda hastanın yatırılması, pozisyon verilmesi, yara ve cildin basınçtan korunabilmesi için özel yastıklar ve tamponlar kullanılmalıdır. Eğer tekerlekli sandalyede iseniz köpük, hava ve su dolu yastıkları tampon olarak kullanabilirsiniz.

Destek

Hizmetlerimiz konusunda aklınıza takılanlarla ilgili lütfen mesaj yolu ile yada direk bizi arayarak detaylı bilgi alınız.
    ×